transitiu; intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| habito habites habita habitem habiteu habiten | habitava habitaves habitava habitàvem habitàveu habitaven | habití habitares habità habitàrem habitàreu habitaren | habitaré habitaràs habitarà habitarem habitareu habitaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| habitaria habitaries habitaria habitaríem habitaríeu habitarien | habiti habitis habiti habitem habiteu habitin | habités habitessis habités habitéssim habitéssiu habitessin | habita habiti habitem habiteu habitin | ||
| Infinitiu | habitar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | habitant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : habitació
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana