transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| habilito habilites habilita habilitem habiliteu habiliten | habilitava habilitaves habilitava habilitàvem habilitàveu habilitaven | habilití habilitares habilità habilitàrem habilitàreu habilitaren | habilitaré habilitaràs habilitarà habilitarem habilitareu habilitaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| habilitaria habilitaries habilitaria habilitaríem habilitaríeu habilitarien | habiliti habilitis habiliti habilitem habiliteu habilitin | habilités habilitessis habilités habilitéssim habilitéssiu habilitessin | habilita habiliti habilitem habiliteu habilitin | ||
| Infinitiu | habilitar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | habilitant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : habilitació
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana