transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| gratibuixo gratibuixes gratibuixa gratibuixem gratibuixeu gratibuixen | gratibuixava gratibuixaves gratibuixava gratibuixàvem gratibuixàveu gratibuixaven | gratibuixí gratibuixares gratibuixà gratibuixàrem gratibuixàreu gratibuixaren | gratibuixaré gratibuixaràs gratibuixarà gratibuixarem gratibuixareu gratibuixaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| gratibuixaria gratibuixaries gratibuixaria gratibuixaríem gratibuixaríeu gratibuixarien | gratibuixi gratibuixis gratibuixi gratibuixem gratibuixeu gratibuixin | gratibuixés gratibuixessis gratibuixés gratibuixéssim gratibuixéssiu gratibuixessin | gratibuixa gratibuixi gratibuixem gratibuixeu gratibuixin | ||
| Infinitiu | gratibuixar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | gratibuixant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana