transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| garfinyo garfinyes garfinya garfinyem garfinyeu garfinyen | garfinyava garfinyaves garfinyava garfinyàvem garfinyàveu garfinyaven | garfinyí garfinyares garfinyà garfinyàrem garfinyàreu garfinyaren | garfinyaré garfinyaràs garfinyarà garfinyarem garfinyareu garfinyaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| garfinyaria garfinyaries garfinyaria garfinyaríem garfinyaríeu garfinyarien | garfinyi garfinyis garfinyi garfinyem garfinyeu garfinyin | garfinyés garfinyessis garfinyés garfinyéssim garfinyéssiu garfinyessin | garfinya garfinyi garfinyem garfinyeu garfinyin | ||
| Infinitiu | garfinyar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | garfinyant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana