transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| diamanto diamantes diamanta diamantem diamanteu diamanten | diamantava diamantaves diamantava diamantàvem diamantàveu diamantaven | diamantí diamantares diamantà diamantàrem diamantàreu diamantaren | diamantaré diamantaràs diamantarà diamantarem diamantareu diamantaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| diamantaria diamantaries diamantaria diamantaríem diamantaríeu diamantarien | diamanti diamantis diamanti diamantem diamanteu diamantin | diamantés diamantessis diamantés diamantéssim diamantéssiu diamantessin | diamanta diamanti diamantem diamanteu diamantin | ||
| Infinitiu | diamantar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | diamantant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana