intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| esgüello esgüelles esgüella esgüellem esgüelleu esgüellen | esgüellava esgüellaves esgüellava esgüellàvem esgüellàveu esgüellaven | esgüellí esgüellares esgüellà esgüellàrem esgüellàreu esgüellaren | esgüellaré esgüellaràs esgüellarà esgüellarem esgüellareu esgüellaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| esgüellaria esgüellaries esgüellaria esgüellaríem esgüellaríeu esgüellarien | esgüelli esgüellis esgüelli esgüellem esgüelleu esgüellin | esgüellés esgüellessis esgüellés esgüelléssim esgüelléssiu esgüellessin | esgüella esgüelli esgüellem esgüelleu esgüellin | ||
| Infinitiu | esgüellar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | esgüellant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana