transitiu; intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| finalitzo finalitzes finalitza finalitzem finalitzeu finalitzen | finalitzava finalitzaves finalitzava finalitzàvem finalitzàveu finalitzaven | finalitzí finalitzares finalitzà finalitzàrem finalitzàreu finalitzaren | finalitzaré finalitzaràs finalitzarà finalitzarem finalitzareu finalitzaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| finalitzaria finalitzaries finalitzaria finalitzaríem finalitzaríeu finalitzarien | finalitzi finalitzis finalitzi finalitzem finalitzeu finalitzin | finalitzés finalitzessis finalitzés finalitzéssim finalitzéssiu finalitzessin | finalitza finalitzi finalitzem finalitzeu finalitzin | ||
| Infinitiu | finalitzar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | finalitzant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : finalització
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana