pronominal; transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| familiaritzo familiaritzes familiaritza familiaritzem familiaritzeu familiaritzen | familiaritzava familiaritzaves familiaritzava familiaritzàvem familiaritzàveu familiaritzaven | familiaritzí familiaritzares familiaritzà familiaritzàrem familiaritzàreu familiaritzaren | familiaritzaré familiaritzaràs familiaritzarà familiaritzarem familiaritzareu familiaritzaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| familiaritzaria familiaritzaries familiaritzaria familiaritzaríem familiaritzaríeu familiaritzarien | familiaritzi familiaritzis familiaritzi familiaritzem familiaritzeu familiaritzin | familiaritzés familiaritzessis familiaritzés familiaritzéssim familiaritzéssiu familiaritzessin | familiaritza familiaritzi familiaritzem familiaritzeu familiaritzin | ||
| Infinitiu | familiaritzar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | familiaritzant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana