intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| evoluciono evoluciones evoluciona evolucionem evolucioneu evolucionen | evolucionava evolucionaves evolucionava evolucionàvem evolucionàveu evolucionaven | evolucioní evolucionares evolucionà evolucionàrem evolucionàreu evolucionaren | evolucionaré evolucionaràs evolucionarà evolucionarem evolucionareu evolucionaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| evolucionaria evolucionaries evolucionaria evolucionaríem evolucionaríeu evolucionarien | evolucioni evolucionis evolucioni evolucionem evolucioneu evolucionin | evolucionés evolucionessis evolucionés evolucionéssim evolucionéssiu evolucionessin | evoluciona evolucioni evolucionem evolucioneu evolucionin | ||
| Infinitiu | evolucionar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | evolucionant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana