pronominal; transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| eternitzo eternitzes eternitza eternitzem eternitzeu eternitzen | eternitzava eternitzaves eternitzava eternitzàvem eternitzàveu eternitzaven | eternitzí eternitzares eternitzà eternitzàrem eternitzàreu eternitzaren | eternitzaré eternitzaràs eternitzarà eternitzarem eternitzareu eternitzaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| eternitzaria eternitzaries eternitzaria eternitzaríem eternitzaríeu eternitzarien | eternitzi eternitzis eternitzi eternitzem eternitzeu eternitzin | eternitzés eternitzessis eternitzés eternitzéssim eternitzéssiu eternitzessin | eternitza eternitzi eternitzem eternitzeu eternitzin | ||
| Infinitiu | eternitzar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | eternitzant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana