transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| estatueixo estatueixes estatueix estatuïm estatuïu estatueixen | estatuïa estatuïes estatuïa estatuíem estatuíeu estatuïen | estatuí estatuïes estatuí estatuírem estatuíreu estatuïren | estatuiré estatuiràs estatuirà estatuirem estatuireu estatuiran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| estatuiria estatuiries estatuiria estatuiríem estatuiríeu estatuirien | estatueixi estatueixis estatueixi estatuïm estatuïu estatueixin | estatuís estatuïssis estatuís estatuíssim estatuíssiu estatuïssin | estatueix estatueixi estatuïm estatuïu estatueixin | ||
| Infinitiu | estatuir | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | estatuint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: instruir
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana