transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| esllemeno esllemenes esllemena esllemenem esllemeneu esllemenen | esllemenava esllemenaves esllemenava esllemenàvem esllemenàveu esllemenaven | esllemení esllemenares esllemenà esllemenàrem esllemenàreu esllemenaren | esllemenaré esllemenaràs esllemenarà esllemenarem esllemenareu esllemenaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| esllemenaria esllemenaries esllemenaria esllemenaríem esllemenaríeu esllemenarien | esllemeni esllemenis esllemeni esllemenem esllemeneu esllemenin | esllemenés esllemenessis esllemenés esllemenéssim esllemenéssiu esllemenessin | esllemena esllemeni esllemenem esllemeneu esllemenin | ||
| Infinitiu | esllemenar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | esllemenant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana