transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| esdueixo esdueixes esdueix esduïm esduïu esdueixen | esduïa esduïes esduïa esduíem esduíeu esduïen | esduí esduïes esduí esduírem esduíreu esduïren | esduiré esduiràs esduirà esduirem esduireu esduiran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| esduiria esduiries esduiria esduiríem esduiríeu esduirien | esdueixi esdueixis esdueixi esduïm esduïu esdueixin | esduís esduïssis esduís esduíssim esduíssiu esduïssin | esdueix esdueixi esduïm esduïu esdueixin | ||
| Infinitiu | esduir | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | esduint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: instruir
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana