transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| escolio escolies escolia escoliem escolieu escolien | escoliava escoliaves escoliava escoliàvem escoliàveu escoliaven | escolií escoliares escolià escoliàrem escoliàreu escoliaren | escoliaré escoliaràs escoliarà escoliarem escoliareu escoliaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| escoliaria escoliaries escoliaria escoliaríem escoliaríeu escoliarien | escoliï escoliïs escoliï escoliem escolieu escoliïn | escoliés escoliessis escoliés escoliéssim escoliéssiu escoliessin | escolia escoliï escoliem escolieu escoliïn | ||
| Infinitiu | escoliar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | escoliant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: apariar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana