transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| escarneixo escarneixes escarneix escarnim escarniu escarneixen | escarnia escarnies escarnia escarníem escarníeu escarnien | escarní escarnires escarní escarnírem escarníreu escarniren | escarniré escarniràs escarnirà escarnirem escarnireu escarniran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| escarniria escarniries escarniria escarniríem escarniríeu escarnirien | escarneixi escarneixis escarneixi escarnim escarniu escarneixin | escarnís escarnissis escarnís escarníssim escarníssiu escarnissin | escarneix escarneixi escarnim escarniu escarneixin | ||
| Infinitiu | escarnir | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | escarnint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: servir
forma nominal : escarniment
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana