transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| enxarolo enxaroles enxarola enxarolem enxaroleu enxarolen | enxarolava enxarolaves enxarolava enxarolàvem enxarolàveu enxarolaven | enxarolí enxarolares enxarolà enxarolàrem enxarolàreu enxarolaren | enxarolaré enxarolaràs enxarolarà enxarolarem enxarolareu enxarolaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| enxarolaria enxarolaries enxarolaria enxarolaríem enxarolaríeu enxarolarien | enxaroli enxarolis enxaroli enxarolem enxaroleu enxarolin | enxarolés enxarolessis enxarolés enxaroléssim enxaroléssiu enxarolessin | enxarola enxaroli enxarolem enxaroleu enxarolin | ||
| Infinitiu | enxarolar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | enxarolant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : enxarolatge
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana