transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| envermellono envermellones envermellona envermellonem envermelloneu envermellonen | envermellonava envermellonaves envermellonava envermellonàvem envermellonàveu envermellonaven | envermelloní envermellonares envermellonà envermellonàrem envermellonàreu envermellonaren | envermellonaré envermellonaràs envermellonarà envermellonarem envermellonareu envermellonaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| envermellonaria envermellonaries envermellonaria envermellonaríem envermellonaríeu envermellonarien | envermelloni envermellonis envermelloni envermellonem envermelloneu envermellonin | envermellonés envermellonessis envermellonés envermellonéssim envermellonéssiu envermellonessin | envermellona envermelloni envermellonem envermelloneu envermellonin | ||
| Infinitiu | envermellonar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | envermellonant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana