transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| endreço endreces endreça endrecem endreceu endrecen | endreçava endreçaves endreçava endreçàvem endreçàveu endreçaven | endrecí endreçares endreçà endreçàrem endreçàreu endreçaren | endreçaré endreçaràs endreçarà endreçarem endreçareu endreçaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| endreçaria endreçaries endreçaria endreçaríem endreçaríeu endreçarien | endreci endrecis endreci endrecem endreceu endrecin | endrecés endrecessis endrecés endrecéssim endrecéssiu endrecessin | endreça endreci endrecem endreceu endrecin | ||
| Infinitiu | endreçar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | endreçant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: boçar
forma nominal : endreçament, endreça
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana