transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| encuiro encuires encuira encuirem encuireu encuiren | encuirava encuiraves encuirava encuiràvem encuiràveu encuiraven | encuirí encuirares encuirà encuiràrem encuiràreu encuiraren | encuiraré encuiraràs encuirarà encuirarem encuirareu encuiraran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| encuiraria encuiraries encuiraria encuiraríem encuiraríeu encuirarien | encuiri encuiris encuiri encuirem encuireu encuirin | encuirés encuiressis encuirés encuiréssim encuiréssiu encuiressin | encuira encuiri encuirem encuireu encuirin | ||
| Infinitiu | encuirar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | encuirant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana