transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| encobreixo encobreixes encobreix encobrim encobriu encobreixen | encobria encobries encobria encobríem encobríeu encobrien | encobrí encobrires encobrí encobrírem encobríreu encobriren | encobriré encobriràs encobrirà encobrirem encobrireu encobriran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| encobriria encobriries encobriria encobriríem encobriríeu encobririen | encobreixi encobreixis encobreixi encobrim encobriu encobreixin | encobrís encobrissis encobrís encobríssim encobríssiu encobrissin | encobreix encobreixi encobrim encobriu encobreixin | ||
| Infinitiu | encobrir | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | encobrint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: cobrir
forma nominal : encobriment
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana