transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| encendro encendres encendra encendrem encendreu encendren | encendrava encendraves encendrava encendràvem encendràveu encendraven | encendrí encendrares encendrà encendràrem encendràreu encendraren | encendraré encendraràs encendrarà encendrarem encendrareu encendraran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| encendraria encendraries encendraria encendraríem encendraríeu encendrarien | encendri encendris encendri encendrem encendreu encendrin | encendrés encendressis encendrés encendréssim encendréssiu encendressin | encendra encendri encendrem encendreu encendrin | ||
| Infinitiu | encendrar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | encendrant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana