transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| encaso encases encasa encasem encaseu encasen | encasava encasaves encasava encasàvem encasàveu encasaven | encasí encasares encasà encasàrem encasàreu encasaren | encasaré encasaràs encasarà encasarem encasareu encasaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| encasaria encasaries encasaria encasaríem encasaríeu encasarien | encasi encasis encasi encasem encaseu encasin | encasés encasessis encasés encaséssim encaséssiu encasessin | encasa encasi encasem encaseu encasin | ||
| Infinitiu | encasar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | encasant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana