transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| encarestio encaresties encarestia encarestiem encarestieu encarestien | encarestiava encarestiaves encarestiava encarestiàvem encarestiàveu encarestiaven | encarestií encarestiares encarestià encarestiàrem encarestiàreu encarestiaren | encarestiaré encarestiaràs encarestiarà encarestiarem encarestiareu encarestiaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| encarestiaria encarestiaries encarestiaria encarestiaríem encarestiaríeu encarestiarien | encarestii encarestiis encarestii encarestiem encarestieu encarestiin | encarestiés encarestiessis encarestiés encarestiéssim encarestiéssiu encarestiessin | encarestia encarestii encarestiem encarestieu encarestiin | ||
| Infinitiu | encarestiar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | encarestiant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana