transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| encarcanyo encarcanyes encarcanya encarcanyem encarcanyeu encarcanyen | encarcanyava encarcanyaves encarcanyava encarcanyàvem encarcanyàveu encarcanyaven | encarcanyí encarcanyares encarcanyà encarcanyàrem encarcanyàreu encarcanyaren | encarcanyaré encarcanyaràs encarcanyarà encarcanyarem encarcanyareu encarcanyaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| encarcanyaria encarcanyaries encarcanyaria encarcanyaríem encarcanyaríeu encarcanyarien | encarcanyi encarcanyis encarcanyi encarcanyem encarcanyeu encarcanyin | encarcanyés encarcanyessis encarcanyés encarcanyéssim encarcanyéssiu encarcanyessin | encarcanya encarcanyi encarcanyem encarcanyeu encarcanyin | ||
| Infinitiu | encarcanyar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | encarcanyant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana