transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| encaperutxo encaperutxes encaperutxa encaperutxem encaperutxeu encaperutxen | encaperutxava encaperutxaves encaperutxava encaperutxàvem encaperutxàveu encaperutxaven | encaperutxí encaperutxares encaperutxà encaperutxàrem encaperutxàreu encaperutxaren | encaperutxaré encaperutxaràs encaperutxarà encaperutxarem encaperutxareu encaperutxaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| encaperutxaria encaperutxaries encaperutxaria encaperutxaríem encaperutxaríeu encaperutxarien | encaperutxi encaperutxis encaperutxi encaperutxem encaperutxeu encaperutxin | encaperutxés encaperutxessis encaperutxés encaperutxéssim encaperutxéssiu encaperutxessin | encaperutxa encaperutxi encaperutxem encaperutxeu encaperutxin | ||
| Infinitiu | encaperutxar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | encaperutxant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana