transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| encanyo encanyes encanya encanyem encanyeu encanyen | encanyava encanyaves encanyava encanyàvem encanyàveu encanyaven | encanyí encanyares encanyà encanyàrem encanyàreu encanyaren | encanyaré encanyaràs encanyarà encanyarem encanyareu encanyaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| encanyaria encanyaries encanyaria encanyaríem encanyaríeu encanyarien | encanyi encanyis encanyi encanyem encanyeu encanyin | encanyés encanyessis encanyés encanyéssim encanyéssiu encanyessin | encanya encanyi encanyem encanyeu encanyin | ||
| Infinitiu | encanyar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | encanyant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana