transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| encalaixono encalaixones encalaixona encalaixonem encalaixoneu encalaixonen | encalaixonava encalaixonaves encalaixonava encalaixonàvem encalaixonàveu encalaixonaven | encalaixoní encalaixonares encalaixonà encalaixonàrem encalaixonàreu encalaixonaren | encalaixonaré encalaixonaràs encalaixonarà encalaixonarem encalaixonareu encalaixonaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| encalaixonaria encalaixonaries encalaixonaria encalaixonaríem encalaixonaríeu encalaixonarien | encalaixoni encalaixonis encalaixoni encalaixonem encalaixoneu encalaixonin | encalaixonés encalaixonessis encalaixonés encalaixonéssim encalaixonéssiu encalaixonessin | encalaixona encalaixoni encalaixonem encalaixoneu encalaixonin | ||
| Infinitiu | encalaixonar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | encalaixonant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana