transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| empunyo empunyes empunya empunyem empunyeu empunyen | empunyava empunyaves empunyava empunyàvem empunyàveu empunyaven | empunyí empunyares empunyà empunyàrem empunyàreu empunyaren | empunyaré empunyaràs empunyarà empunyarem empunyareu empunyaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| empunyaria empunyaries empunyaria empunyaríem empunyaríeu empunyarien | empunyi empunyis empunyi empunyem empunyeu empunyin | empunyés empunyessis empunyés empunyéssim empunyéssiu empunyessin | empunya empunyi empunyem empunyeu empunyin | ||
| Infinitiu | empunyar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | empunyant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana