transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| emportino emportines emportina emportinem emportineu emportinen | emportinava emportinaves emportinava emportinàvem emportinàveu emportinaven | emportiní emportinares emportinà emportinàrem emportinàreu emportinaren | emportinaré emportinaràs emportinarà emportinarem emportinareu emportinaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| emportinaria emportinaries emportinaria emportinaríem emportinaríeu emportinarien | emportini emportinis emportini emportinem emportineu emportinin | emportinés emportinessis emportinés emportinéssim emportinéssiu emportinessin | emportina emportini emportinem emportineu emportinin | ||
| Infinitiu | emportinar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | emportinant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana