pronominal; transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| empatxo empatxes empatxa empatxem empatxeu empatxen | empatxava empatxaves empatxava empatxàvem empatxàveu empatxaven | empatxí empatxares empatxà empatxàrem empatxàreu empatxaren | empatxaré empatxaràs empatxarà empatxarem empatxareu empatxaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| empatxaria empatxaries empatxaria empatxaríem empatxaríeu empatxarien | empatxi empatxis empatxi empatxem empatxeu empatxin | empatxés empatxessis empatxés empatxéssim empatxéssiu empatxessin | empatxa empatxi empatxem empatxeu empatxin | ||
| Infinitiu | empatxar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | empatxant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana