transitiu; auxiliar
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| puc pots pot podem podeu poden | podia podies podia podíem podíeu podien | poguí pogueres pogué poguérem poguéreu pogueren | podré podràs podrà podrem podreu podran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| podria podries podria podríem podríeu podrien | pugui puguis pugui puguem pugueu puguin | pogués poguessis pogués poguéssim poguéssiu poguessin | pugues pugui puguem pugueu puguin | ||
| Infinitiu | poder | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | podent | ||||
| Participi |
|
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana