intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| dormito dormites dormita dormitem dormiteu dormiten | dormitava dormitaves dormitava dormitàvem dormitàveu dormitaven | dormití dormitares dormità dormitàrem dormitàreu dormitaren | dormitaré dormitaràs dormitarà dormitarem dormitareu dormitaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| dormitaria dormitaries dormitaria dormitaríem dormitaríeu dormitarien | dormiti dormitis dormiti dormitem dormiteu dormitin | dormités dormitessis dormités dormitéssim dormitéssiu dormitessin | dormita dormiti dormitem dormiteu dormitin | ||
| Infinitiu | dormitar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | dormitant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana