transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| dolo doles dola dolem doleu dolen | dolava dolaves dolava dolàvem dolàveu dolaven | dolí dolares dolà dolàrem dolàreu dolaren | dolaré dolaràs dolarà dolarem dolareu dolaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| dolaria dolaries dolaria dolaríem dolaríeu dolarien | doli dolis doli dolem doleu dolin | dolés dolessis dolés doléssim doléssiu dolessin | dola doli dolem doleu dolin | ||
| Infinitiu | dolar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | dolant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana