transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| dispenso dispenses dispensa dispensem dispenseu dispensen | dispensava dispensaves dispensava dispensàvem dispensàveu dispensaven | dispensí dispensares dispensà dispensàrem dispensàreu dispensaren | dispensaré dispensaràs dispensarà dispensarem dispensareu dispensaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| dispensaria dispensaries dispensaria dispensaríem dispensaríeu dispensarien | dispensi dispensis dispensi dispensem dispenseu dispensin | dispensés dispensessis dispensés dispenséssim dispenséssiu dispensessin | dispensa dispensi dispensem dispenseu dispensin | ||
| Infinitiu | dispensar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | dispensant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : dispensació
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana