transitiu; intransitiu; pronominal
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| desgelo desgeles desgela desgelem desgeleu desgelen | desgelava desgelaves desgelava desgelàvem desgelàveu desgelaven | desgelí desgelares desgelà desgelàrem desgelàreu desgelaren | desgelaré desgelaràs desgelarà desgelarem desgelareu desgelaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| desgelaria desgelaries desgelaria desgelaríem desgelaríeu desgelarien | desgeli desgelis desgeli desgelem desgeleu desgelin | desgelés desgelessis desgelés desgeléssim desgeléssiu desgelessin | desgela desgeli desgelem desgeleu desgelin | ||
| Infinitiu | desgelar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | desgelant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana