transitiu; pronominal
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| desenguerxeixo desenguerxeixes desenguerxeix desenguerxim desenguerxiu desenguerxeixen | desenguerxia desenguerxies desenguerxia desenguerxíem desenguerxíeu desenguerxien | desenguerxí desenguerxires desenguerxí desenguerxírem desenguerxíreu desenguerxiren | desenguerxiré desenguerxiràs desenguerxirà desenguerxirem desenguerxireu desenguerxiran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| desenguerxiria desenguerxiries desenguerxiria desenguerxiríem desenguerxiríeu desenguerxirien | desenguerxeixi desenguerxeixis desenguerxeixi desenguerxim desenguerxiu desenguerxeixin | desenguerxís desenguerxissis desenguerxís desenguerxíssim desenguerxíssiu desenguerxissin | desenguerxeix desenguerxeixi desenguerxim desenguerxiu desenguerxeixin | ||
| Infinitiu | desenguerxir | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | desenguerxint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: servir
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana