transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| desconxo desconxes desconxa desconxem desconxeu desconxen | desconxava desconxaves desconxava desconxàvem desconxàveu desconxaven | desconxí desconxares desconxà desconxàrem desconxàreu desconxaren | desconxaré desconxaràs desconxarà desconxarem desconxareu desconxaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| desconxaria desconxaries desconxaria desconxaríem desconxaríeu desconxarien | desconxi desconxis desconxi desconxem desconxeu desconxin | desconxés desconxessis desconxés desconxéssim desconxéssiu desconxessin | desconxa desconxi desconxem desconxeu desconxin | ||
| Infinitiu | desconxar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | desconxant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana