transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| desconvido desconvides desconvida desconvidem desconvideu desconviden | desconvidava desconvidaves desconvidava desconvidàvem desconvidàveu desconvidaven | desconvidí desconvidares desconvidà desconvidàrem desconvidàreu desconvidaren | desconvidaré desconvidaràs desconvidarà desconvidarem desconvidareu desconvidaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| desconvidaria desconvidaries desconvidaria desconvidaríem desconvidaríeu desconvidarien | desconvidi desconvidis desconvidi desconvidem desconvideu desconvidin | desconvidés desconvidessis desconvidés desconvidéssim desconvidéssiu desconvidessin | desconvida desconvidi desconvidem desconvideu desconvidin | ||
| Infinitiu | desconvidar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | desconvidant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana