pronominal; transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| descompasso descompasses descompassa descompassem descompasseu descompassen | descompassava descompassaves descompassava descompassàvem descompassàveu descompassaven | descompassí descompassares descompassà descompassàrem descompassàreu descompassaren | descompassaré descompassaràs descompassarà descompassarem descompassareu descompassaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| descompassaria descompassaries descompassaria descompassaríem descompassaríeu descompassarien | descompassi descompassis descompassi descompassem descompasseu descompassin | descompassés descompassessis descompassés descompasséssim descompasséssiu descompassessin | descompassa descompassi descompassem descompasseu descompassin | ||
| Infinitiu | descompassar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | descompassant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana