transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| derrueixo derrueixes derrueix derruïm derruïu derrueixen | derruïa derruïes derruïa derruíem derruíeu derruïen | derruí derruïes derruí derruírem derruíreu derruïren | derruiré derruiràs derruirà derruirem derruireu derruiran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| derruiria derruiries derruiria derruiríem derruiríeu derruirien | derrueixi derrueixis derrueixi derruïm derruïu derrueixin | derruís derruïssis derruís derruíssim derruíssiu derruïssin | derrueix derrueixi derruïm derruïu derrueixin | ||
| Infinitiu | derruir | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | derruint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: instruir
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana