transitiu; intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| crido crides crida cridem crideu criden | cridava cridaves cridava cridàvem cridàveu cridaven | cridí cridares cridà cridàrem cridàreu cridaren | cridaré cridaràs cridarà cridarem cridareu cridaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| cridaria cridaries cridaria cridaríem cridaríeu cridarien | cridi cridis cridi cridem crideu cridin | cridés cridessis cridés cridéssim cridéssiu cridessin | crida cridi cridem crideu cridin | ||
| Infinitiu | cridar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | cridant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : crida
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana