intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| contribueixo contribueixes contribueix contribuïm contribuïu contribueixen | contribuïa contribuïes contribuïa contribuíem contribuíeu contribuïen | contribuí contribuïes contribuí contribuírem contribuíreu contribuïren | contribuiré contribuiràs contribuirà contribuirem contribuireu contribuiran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| contribuiria contribuiries contribuiria contribuiríem contribuiríeu contribuirien | contribueixi contribueixis contribueixi contribuïm contribuïu contribueixin | contribuís contribuïssis contribuís contribuíssim contribuíssiu contribuïssin | contribueix contribueixi contribuïm contribuïu contribueixin | ||
| Infinitiu | contribuir | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | contribuint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: instruir
forma nominal : contribució, concurs
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana