transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| contrario contraries contraria contrariem contrarieu contrarien | contrariava contrariaves contrariava contrariàvem contrariàveu contrariaven | contrarií contrariares contrarià contrariàrem contrariàreu contrariaren | contrariaré contrariaràs contrariarà contrariarem contrariareu contrariaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| contrariaria contrariaries contrariaria contrariaríem contrariaríeu contrariarien | contrariï contrariïs contrariï contrariem contrarieu contrariïn | contrariés contrariessis contrariés contrariéssim contrariéssiu contrariessin | contraria contrariï contrariem contrarieu contrariïn | ||
| Infinitiu | contrariar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | contrariant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: apariar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana