intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| congenio congenies congenia congeniem congenieu congenien | congeniava congeniaves congeniava congeniàvem congeniàveu congeniaven | congenií congeniares congenià congeniàrem congeniàreu congeniaren | congeniaré congeniaràs congeniarà congeniarem congeniareu congeniaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| congeniaria congeniaries congeniaria congeniaríem congeniaríeu congeniarien | congeniï congeniïs congeniï congeniem congenieu congeniïn | congeniés congeniessis congeniés congeniéssim congeniéssiu congeniessin | congenia congeniï congeniem congenieu congeniïn | ||
| Infinitiu | congeniar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | congeniant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: apariar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana