transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| compel·leixo compel·leixes compel·leix compel·lim compel·liu compel·leixen | compel·lia compel·lies compel·lia compel·líem compel·líeu compel·lien | compel·lí compel·lires compel·lí compel·lírem compel·líreu compel·liren | compel·liré compel·liràs compel·lirà compel·lirem compel·lireu compel·liran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| compel·liria compel·liries compel·liria compel·liríem compel·liríeu compel·lirien | compel·leixi compel·leixis compel·leixi compel·lim compel·liu compel·leixin | compel·lís compel·lissis compel·lís compel·líssim compel·líssiu compel·lissin | compel·leix compel·leixi compel·lim compel·liu compel·leixin | ||
| Infinitiu | compel·lir | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | compel·lint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: servir
forma nominal : compulsió
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana