intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| codicil·lo codicil·les codicil·la codicil·lem codicil·leu codicil·len | codicil·lava codicil·laves codicil·lava codicil·làvem codicil·làveu codicil·laven | codicil·lí codicil·lares codicil·là codicil·làrem codicil·làreu codicil·laren | codicil·laré codicil·laràs codicil·larà codicil·larem codicil·lareu codicil·laran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| codicil·laria codicil·laries codicil·laria codicil·laríem codicil·laríeu codicil·larien | codicil·li codicil·lis codicil·li codicil·lem codicil·leu codicil·lin | codicil·lés codicil·lessis codicil·lés codicil·léssim codicil·léssiu codicil·lessin | codicil·la codicil·li codicil·lem codicil·leu codicil·lin | ||
| Infinitiu | codicil·lar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | codicil·lant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana