transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| encolomo encolomes encoloma encolomem encolomeu encolomen | encolomava encolomaves encolomava encolomàvem encolomàveu encolomaven | encolomí encolomares encolomà encolomàrem encolomàreu encolomaren | encolomaré encolomaràs encolomarà encolomarem encolomareu encolomaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| encolomaria encolomaries encolomaria encolomaríem encolomaríeu encolomarien | encolomi encolomis encolomi encolomem encolomeu encolomin | encolomés encolomessis encolomés encoloméssim encoloméssiu encolomessin | encoloma encolomi encolomem encolomeu encolomin | ||
| Infinitiu | encolomar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | encolomant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana