transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| emfatitzo emfatitzes emfatitza emfatitzem emfatitzeu emfatitzen | emfatitzava emfatitzaves emfatitzava emfatitzàvem emfatitzàveu emfatitzaven | emfatitzí emfatitzares emfatitzà emfatitzàrem emfatitzàreu emfatitzaren | emfatitzaré emfatitzaràs emfatitzarà emfatitzarem emfatitzareu emfatitzaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| emfatitzaria emfatitzaries emfatitzaria emfatitzaríem emfatitzaríeu emfatitzarien | emfatitzi emfatitzis emfatitzi emfatitzem emfatitzeu emfatitzin | emfatitzés emfatitzessis emfatitzés emfatitzéssim emfatitzéssiu emfatitzessin | emfatitza emfatitzi emfatitzem emfatitzeu emfatitzin | ||
| Infinitiu | emfatitzar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | emfatitzant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : emfatització
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana