transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| aviso avises avisa avisem aviseu avisen | avisava avisaves avisava avisàvem avisàveu avisaven | avisí avisares avisà avisàrem avisàreu avisaren | avisaré avisaràs avisarà avisarem avisareu avisaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| avisaria avisaries avisaria avisaríem avisaríeu avisarien | avisi avisis avisi avisem aviseu avisin | avisés avisessis avisés aviséssim aviséssiu avisessin | avisa avisi avisem aviseu avisin | ||
| Infinitiu | avisar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | avisant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : avís
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana