transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| avino avines avina avinem avineu avinen | avinava avinaves avinava avinàvem avinàveu avinaven | aviní avinares avinà avinàrem avinàreu avinaren | avinaré avinaràs avinarà avinarem avinareu avinaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| avinaria avinaries avinaria avinaríem avinaríeu avinarien | avini avinis avini avinem avineu avinin | avinés avinessis avinés avinéssim avinéssiu avinessin | avina avini avinem avineu avinin | ||
| Infinitiu | avinar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | avinant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana